Apple WWDC 14′

CEO Tim Cook ve Apple yöneticileri San Francisco Moscone West Kongre Merkezi’nde Apple’ın 25. Dünya Geliştiriciler Konferansında ki (WWDC) iki saatlik açılış sırasında şirketin yeni stratejisini sıraladı.

Şirket, yeni Macintosh işletim Yosemite ile yeni iPhone işletim sistemi olan iOS 8 için güncelleştirmelerini tanıtıp önizlemelerini gösterdi.

WWDC 14'

WWDC 14′

Tüketiciler için, en ilginç yeni özellikler ise bir iPhone ile akıllı kapı kilitlerinin ve akıllı ev ışıklarının senkronize çalışmaları oldu. Bunun yanındatüm Apple cihazlarına gelen sesli arama özelliği büyü ilgi çekti. Türkiye için ise gelen yeni ve güzel haber klavyeye gelen Türkçe dil desteği sunan sesli komut eklentisi oldu. Yaklaşan iOS 8 sistem WhatsApp gibi üçüncü parti uygulamalar zaten popüler özellikleri ile güncelleştirilmiş İletiler uygulamasını içerecektir.

Konferans esnasında Tim Cook “Bizim ürünlerimizin tamamında entegre ve kesintisiz bir deneyim amaçlanır.” Cümlesiyle Apple cihazlarının birbiriyle senkronize çalışmasına ve bu cihazlarla kontrol edilen kapı kilitleri ve ev ışıklarına vurgu yaptı.

Apple internet bağlantılı akıllı cihazlar ile patlayan bir tüketici pazarında Google, Microsoft ve Samsung ile gün geçtikçe kızışan bir yarış içinde.

Gelen yeniliklere bir örnek de HealthKit, tüm sağlık uygulamaları ve fitness monitörler için merkezi kontrol olarak tasarlanmış bir yazılım geliştirme platformudur. Platform Sağlık adlı yeni bir iOS 8 uygulaması ile bağlanacak.

“Bu yeni sağlık girişimi ile, amaç, giyilebilir cihazlar konusunda bir devrim, örneğinbir kravat, tek bir yerde sağlık ile ilgili verilerin tutulması ve istenildiğinde bunun doktor tarafından izlenebilmesi kolaylığı” dedi . “Böyle bir teknoloji en azından henüz, Android veya Windows üzerinde yok.”

Başka bir örnek HomeKit, ev-otomasyon aygıtlarını bağlayan bir platformdur. Cook, yeni iOS 8 ile daha iyi çalışan Siri ses tanıma sistemini kullanarak akıllı kilit, ampuller ve termostatlar gibi cihazları kontrol etmenin mümkün olacağını söyledi.

Ama bir kontrol uygulaması ile iPhone’lar ve iPad’ler daha değerli olacak “iuan bunu sadece iPhone için söyleyebiliriz örneğin ‘Ben yatmaya gidiyorum’ dediğinizde ışıklar kapanacak ve kapıları kilitlenecek,” “Otomasyon Bu tür bir rüya.”

Ve son olarak Tim Cook geliştiricilerce kapanış mesajı verdi.

“Biz böylece sektöründe benzersiz bir yeniliğe imza atıyoruz kullanıcılar için kesintisiz bir deneyim oluşturabilirsiniz. Bunu sadece Apple ile yapabilirsiniz.”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir