Apple ve Samsung’a Ceza Geldi

Apple ve Samsung’a Ceza Geldi

Uzun zamandır devam eden SamsungApple kapışması ABD’de sona yaklaşırken Güney Koreye’de sıçrayan dava ortalığı karıştırdı.

Seulde devam eden mahkeme, Samsung Galaxy S’in Apple’ın IPhone’una benzediğini; ancak Samsung’un herhangi bir kopyalama girişiminde de bulunmadığı kararını verdi.

Mahkeme IPhone ve Galaxy S arasında çeşitli benzerlikler olduğunu (yuvarlatılmış köşeler, geniş ekran gibi) ancak bu benzerliklerin daha önceki ürünlerde belgeli bir şekilde kanıtlandığını açıkladı. Dokunmatik ekran cep telefonunda pek büyük bir değişiklik yapmak mümkün değil. Bu nedenle Samsung ön tarafta bulunan düğmeleri değiştirmekle yetinmiş. Ön tarafta tek düğme yerine 3 düğmeye yer vermiş. Ön taraftaki tuşların değiştirilmesiyle birlikte bunun yanında kamerada farklı tasarımlara da yer verilmiş. Ayrıca ürünlerin yan taraflarından görünüşleri de farklı.

Cep telefonlarının arka yüzündeki şirket logoları, işletim sistemi farklılıkları, marka, uygulama farklılığı, aynı zamanda fiyatıyla ve hizmetiyle tamamen farklı olan iki markanın birbiriyle karıştırılması mümkün değil. Bu karar yargıcın ağzından çıkan kelimelerle verildi.

Yargıç, tüm bunların ardından aldığı yeni bir kararla Galaxy S2 ile birlikte 10 Samsung modelinin satışını yasakladı. Sadece Samsung modelleri değil. Apple da bu işten yırtamadı. Yargıç aynı zamanda IPhone 4 ve İPad 2 modellerinin satışını yasakladı. Güney Kore de artık bahsettiğim bu markaların satışı yasak. Ceza çok büyük olmasa da Samsung ve Apple artık birbiriyle uğraşmayacaktır. Davalı Samsung idi. Yani ilk olarak kaşınmaya başlayan Apple oldu. Samsung ile ne alıp veremediği var, bunu kimse anlayamadı. Yargıcın verdiği karar iki dev şirketi ne kadar akıllandırır bilinmez.

Bu mahkeme kararı Güney Kore’de verildi. İşin uzmanları asıl kararın ABD’deki mahkemeler tarafından verileceğini düşünüyor fakat konu hakkında henüz kesin bir bilgi yok.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir