Apple ve RIM Arjantin ’de Yasaklandı

apple

Teknoloji firmalarının elde ettiği ekonomik güç, politik yaklaşımların da işin içine girmesine sebep oluyor. Yatırım beklentisi bunlar arasında en çok karşılaşılan durumlardan biri. Arjantin, Apple ve RIM’e rest çekerek yatırım konusundaki ciddiyetini gösterdi.

Güney Amerika’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Arjantin, son dönemde Brezilya’da yabancı firmaların yaptığı yatırımları bir hayli kıskanıyor olsa gerek. Zira Arjantin Hükümeti, dünya devi Apple ve BlackBerry’nin üreticisi olan RIM’i ülke çapında yasaklamaya karar verdi.

Karara göre Apple ve RIM’in ürettiği akıllı telefonların Arjantin’e girmesi artık yasak. Pazarın %60’ını elinden bulunduran bu iki firma, yeni yıl ile birlikte Arjantin’de telefon satamayacak.

Apple 2012′de Neler Yapacak?

Kararın sebebi yatırım yapılmaması. Arjantin, yabancı firmalardan ülke sınırları içerisinde yatırım yapmalarını istiyor. Fakat buna yanaşmayan Apple ve RIM, henüz ülkede bir fabrika ya da Ar-Ge merkezi kurmadı. Bunun üzerine de ithalat yasağı getirildi.

Aslında bu kural tüm yabancı firmaları ilgilendiriyor fakat Nokia, Samsung, LG ve Motorola daha önce ülkede yatırım yaptıkları için Arjantin Hükümeti’nin yaptırımlarından kurtuluyor.

Kaynak Scroll Dergisi

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir