Apple Kendisi ile Rekabet Halinde

iPhone 4S

Kalitesine leke sürdürmeyen Apple’ın kendi ürünleri arasında rekabetin ne kadar gelişmiş düzeyde olduğunu duyunca şaşıracaksınız. Evet  başlıktada belirttiğimiz üzere Apple’ın ürettiği ürünler kendileri ile rekabet ediyor. Yapılan araştırmalar iPhone 4S yüzünden iPad’in satışlarının ciddi miktarda düştüğünü gösteriyor. Tablet almak istemeyen kullanıcılar hem bütün işlerini halledebilecekleri hem de rahat bir telefon olarak kullanabilecekleri yüksek özellikli iPhone 4S ‘e yöneliyor. Bu durum Apple’ın tablet satışlarını olumsuz etkiliyor.

IHS firmasının yaptığı araştırmamalara göre iPad satışlarındaki büyük düşüşün sebebi yine aynı şirketin ürettiği son sürüm iPhone olan 4S modeli. zaten haberleri duyulmaya başladığından beri herkes tarafından merakla beklenen ve satışa sunulduktan sonra büyük rakamlara imza atan harika telefon iPhone 4S başlarda ciddi enerji sorunları yaşasa da bu sorunların giderildiğini ve satış rakamlarının arttığını görüyoruz.

Bildiğiniz gibi iPhone 4S ilk çıktığı zamanlarda destek forumlarında konuşulan ve şikâyet edilen en büyük problemlerden biri enerji problemiydi. Ve bu problem çoğu kişinin ortak şikayet ettiği bir konu haline geldi. Apple tarafından yapılan açıklamalarla o zamanlar yeni çıkmış iPhone 4S’in ciddi bir enerji problemi olduğu doğrulanmıştı. Yazılımsal olduğu söylenen sorun, telefonun olmazsa olmaz bazı yazılımlarının enerjinin tamamını kullanmaya izin vermediği şeklinde açıklanabilir. 2012’ye girmeden giderileceği söylenen sorun sadece iPhone 4S’te yaşandı ve bitti. Yapılan bir güncelleme ile Apple soruna kökten çözüm buldu.

Sorunları çözülen iPhone 4S piyasada kendine önemli bir yer edindi. Yerini sağlamlaştıran iPhone 4S iPad’in satışlarında düşüşe neden olarak Apple yetkililerini düşündürmeye başladı. Bu durumda finansal açıdan insan sevinecek mi üzülecek mi bilemiyor elbette.

Rakamlara göre 2011’in sonlarına doğru iPad’in satışları %64’ten %57’ye kadar gerileyerek büyük bir düşüş yaşadı. Düşüşün tek nedeninin de bu olmadığı rakamlarda vurgulanıyor. Amazonun çıkardığı ve büyük ilgiyle karşılanan  Kindle Fire tableti de iPad’in satışlarını büyük ölçüde etkiledi.

Bütün bunlar yaşanırken Çin’den gelen mahkeme haberleri de iPad satışlarını vurmuş olabilir. Şu an için Çin’in hiçbir yerinde iPad satılmıyor. Yakın zaman önce yerel bir mahkemenin aldığı bir kararla Çin’de iPad satışı yasaklandı. Bunu geçmiş bir yazımızda vermiştik. Bakalım iPadle ilgili gelişmemeler hangi yönde olacak.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir