Apple iBeacon ile kapalı alanlarda yerinizi bilecek

Apple,  fiziksel ürün satışı için kullandığı Apple Store uygulamasına yeni bir güncelleme yaptı. Yeni güncellemede ki en dikkat çeken özellik ise Mağaza içi bildirimler.

Apple’ın bu yeni özelliği ne işe yarayacak. Bir Apple mağazasına gittiğinizde iBeacon uygulaması özel moda geçerek mağaza içerisinde bulunduğunuz konuma göre Apple size özel fırsat ve öneriler ile ilgili bildirim gönderebilecek.

iPhone 4S ve üzeri iPhone cihazlarda, Android OS 4.3 ve üzeri işletim sistemine sahip Galaxy S3 ve 4, HTC One, Nexus 4 ve üzeri cihazlar da bulunan Bluethooth tabanlı alıcı teknolojisi ile iBeacon küçük bir alandaki yerinizi tam olarak tespit edebilecek.

Cihaz tarafında teknoloji yakalanmış olsada, iBeacon’un şuan için Android desteği yok. Fakat geliştiriciler çözüm için hali hazırda çalışıyorlar.

iBeacon, turizm sektörü için kullanılabilir. Turistik bölgelerde bilgi amaçlı olarak, büyük mağazaların  depolarında ürünlere hızlı ulaşmaktan, AVM gibi birden fazla fiziksel mağazanın birbirine yakın konumlarda bulunduğu mekanlara özel uygulamalara kadar çeşitli farklı kullanım şekli düşünülebilir.

AP’in haberine göre ABD’deki beyzbol kulüpleri önümüzdeki yıl içerisinde stada gelen taraftarların tesiste rahatlıkla yollarını bulabilmeleri ve kendilerine özel fırsatlardan yararlanabilmeleri için bu teknolojiyi kullanmayı planlıyor.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir