Anti Seo Tespiti

seo

seo

Anti Seo sizi sevmeyen ve başarılı olmanızı istemeyen düşmanlarınız tarafından yapılabileceği gibi rakipleriniz tarafından da yapılabilir. Sizi ilgili anahtar kelimede ahlaki yollarla geçemeyen rakipleriniz size çamur atmak suretiyle arama sonuçlarında sizi yaralayarak, lekeleyerek aşağılara çekebilir akabinde liderliğe kendisi oturabilir. Bu tür durumlar rastlanılan durumlar olup erken tespit edilip önlenmesi gerekir.

Arama motoru tarafından fişlenmek kimsenin işine gelemeyeceğinden dikkatli olmalısınız. Üstünüzde oynanan bu tür oyunlara izin vermemelisiniz. Şimdi tespit yollarını bu yazıdan basit bir şekilde öğrenecek ve sitenizin üstünde bu tür çirkinlikler yapılmış mı kendiniz değerlendireceksiniz.

Anti Seo çalışmalarının amacını sitenizi alakasız linklerle lekelemek olarak tanımlayabiliriz. Örneğin bir teknoloji siteniz varsa sitenizin linkini cinsel içerikli yasak bir sitede bulunması manasızdır. Bu doğru bir eşleşme değildir. Bunu gören arama motoru teknoloji sitesinin her an amacından şaşabileceğini düşünerek ziyaretçilerine yeterince hizmet edemeyeceğine karar verir. Ziyaretçisine hizmet edemeyen bir sitenin arama motorunda işi yoktur diyerek indeksleriniz sona itilir. Arama sonuçlarında ani düşüşler yaşadıysanız ilk olarak Anti Seo yapıldığından şüphelenmelisiniz.

Bizim tespit için ilk bakmamız gereken sitemize nereden link geldiğidir. Bunun için en bilindik yöntemlerden biri Google’ın Webmaster araçlarıdır. Orada sitenize nerelerden link geldiğinin detaylarını görüntüleyebilirsiniz. Eğer ilgisiz bir link varsa ya da arama motorlarının sevmeyeceği sitelerden gelen bir link varsa Anti Seo çalışmasının yapıldığını gösterir.

Nasıl hastalıklarda erken teşhis hayat kurtarıyorsa bu gibi durumlarda da erken teşhis sitenizi kurtarır. Arama motorlarının hiç bir zaman nasıl bir tavır alacağı belli olmaz. Sık sık değişikliğe uğrayan yapıları nedeniyle de sonuçlarımızla ilgili çok değişken sonuçlar veren arama motorları sitenizi bir çöp olarak algılamasına bir Anti Seo hareketi neden olabilir. Bir webmaster her gün mutlaka sitesinin hitlerini, gelen giden linkleri, backlinkleri ve içeriği kontrol etmelidir. Her zaman kontrolde olmalısınız. Arama motorundaki yerinizi her gün kontrol etmelisiniz. Ülkemizde Seo araçları bakımından bir sürü siteden hizmet verilmekte oralarda mutlaka sitenizi taratın, sıralamanızı öğrenin sorunlarınızı görün ve nasıl düzeltilebileceğine bakın. Eğer bir Anti Seo yapıldığına dair en ufak bir ipucu yakalarsanız hemen müdahale edin ki sitenizin kurtarılması kolay olsun.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir