Alibaba’dan 1.3 Milyar Dolarlık Yatırım

Alibaba, “yeni perakende” stratejisi olan online ve ofline’ı birleştiren projelere 1.3 milyar daha yatırım yapmasının ardından fiziksel perakende alanını genişletti.

Çin’in teknoloji devi olan Alibaba, Beijing Easyhome Furnishing’in %15’lik hissesini yaklaşık 867 milyon dolar karşılığında satın alarak perakende varlığını derinleştirmeye yönelik olarak, otellere ve perakendeye odaklanan firmaya 486 milyon dolar yatırım yapacak.

Ülkenin en büyük ikinci kuruluşu konumunda olan Beijing Easyhome Furnishing Çin’de 29 kentte 223 ev eşyası ve “Kendin Yap” tarzındaki mağazaları işletmektedir. Alibaba’nın bir diğer yatırımı ise Shiji Retail Information Technology‘nin %38’lik hissesi için gerçekleşecek. Beijing Easyhome Furnishing anlaşması, teknoloji devinin mobilya zincirinde yaptığı dördüncü en büyük yatırımdır. Geçtiğimiz yıllarda Alibaba, hipermarket Sun Art’ı 2.9 milyar dolara ve alışveriş merkezi olan InTime’ı 2.6 milyar dolara iki büyük firmayı satın aldı. Bunlardan öncede 2014’te InTime’a ve elektronik perakendecisi Suning’e 4.6 milyar dolar yatırım yaptı.

Amazon izinde olan Alibaba, kasiyersiz mağazaları ilk benimseyenlerden biri olan Hema süpermarket zincirini bünyesine katmıştı. Amazon, dünyanın önde gelen e-ticaret şirketlerinden ve Amerikan perakende sektöründe %34’lük bir paya sahiptir. Needham & Company‘nin araştırma raporuna göre 2021 yılında Amazon %50’lik bir paya ulaşacak. İkinci sırada ise Amazon’u payın %7.7’lik kısmına sahip eBay, üçüncü ise %5’in altında paya sahip olan Walmart yer alıyor. Walmart, dijitali kaybettiğinin farkında olup hız kesmeden hareket geçerek bu yarışta geride olmadığını kanıtlamaya çalışırcasına dağıtım odağında Parcel’i satın almanın haricinde Uber’le anlaşma yaptı ve 7/24 açık manavını hayata geçirdi.

Bakalım ilerleyen süreçlerde dijital dönüşümde bizleri ne gibi değişiklikler bekliyor?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir