Alexa, Seo İlişkisi

Alexa, Seo İlişkisi

Alexa, Seo İlişkisi

Son zamanlarda site sahiplerinin üstünde durduğu konulardan biri de Alexa sıralamasını düşürmek ve backlink sayısını arttırmak olarak karşımıza çıkıyor. Blog ve site sahiplerinin bunu yapmasındaki en büyük amaçları kendilerini rahatlatmaktır. Çünkü burada ki veriler çok hızlı değişebilmektedir. Dünya sıralamasında sitesini iyi yerlerde görenler, ya da Türkiye sıralamasında 4 haneli rakamlara düşenler buna sevinmektedirler fakat bu bilgiler güvenilir mi? Alexa bu kadar önemli mi?

Alexa’nın mantığını biraz paylaşırsak durumu açıklığa kavuşturabiliriz. Alexa dünya genelinde internet sitelerini bir sıralamaya sokar. Buraya kadar her şey güzel ama bu sıralama verilerini kendi Toolbar’ını kullanan kullanıcılardan aldığı konusu işin içine girince pekte gözümüzde büyütmeye gerek duymayacağımız bir havaya bürünüyor.

Verilerin Alexa Toolbardan gelmesi sıralamanın değerini düşürüyor. Çünkü gerçekten bizim sitemizi seven ve giren birinin Alexa Toolbar kullanmadığını düşünürsek sitemize cidden sadık birinin bize Alexada hiç bir getiri sağlamadığı aşikardır. Sitemizi en çok kullanan ziyaretçilerimizin, sadık ziyaretçilerimizin bize bir katkısı olmadığını düşününce Alexa Sıralamasının gereksiz olduğunu düşünmeden edemiyoruz.

Veriler güvenilir olmasa da ya da daha düzgün bir ifadeyle tam olarak gerçekleri yansıtmasa da ülkemizde Alexa gayet popüler bir sistem. Blog ve forum sahipleri sitelerinin Alexa sıralamasını düşürmek için ellerinden gelenleri yapmaktadırlar. Çeşitli site sahiplerinin düşündüğünün aksine Alexa’nın Seo ile hiç bir ilişkisinin olmadığını söylemek çok doğru olacaktır.

Alexa’nın Seo ile ilişkisi bulunmamasına rağmen Seo’su iyi olan sitelerin Alexa değerlerinin düşmesi muhtemeldir. Seo’su iyi site sadık ziyaretçiyi çabuk bulabilir. Sitenizin içeriği ile ilgili insanların sitenizi sık sık ziyaret etmesinin en büyük etkenlerinden biri Seo’dur. Örneğin bir yabancı dizi indirme sitesi sahibi iseniz ve yararlı bir Seo yaptıysanız sitenize yabancı dizi ile ilgilenen insanlar gelecektir. Konuyu bu kadar özelleştirdiğinizde başka konular ile ilgili insanların sitenizi ziyaret etmesi söz konusu olmayacağından sadece yabancı dizi indirmek için gelen insanları sitenizde ağırlayacaksınız.

Alexa sonuçlarının başarılı Seo’nun göstergesi olduğunu söylemiştik. Alexa sıralamasını düşürmek için gerekli olan etkenlerden en önemlisi sadık ziyaretçidir. Geri gelen ve en önemlisi sitenizde çok uzun kalan Alexa Toolbar kullanıcıları sitenizin Alexa sıralamasını düşürecektir. Yapmanız gereken sitenizi ziyaret edenlere Alexa Toolbar kullanabileceklerini hatırlatmak.

Ülkemizde Alexa sıralaması düşük bir sitenin prestijinin yüksek olduğunu düşünürsek sitede geçirilen ortalama süre ve siteye gelen hitler artacağından çok etkili olmasa da ufak bir Seo çalışması bile sayılabilir. Fakat son olarak hatırlatmakta fayda var asla Seo ile doğrudan ilgisi yoktur.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir