Alexa Nedir?

Alexa, 1996 yılında kurulan ve tüm dünyadaki web sitelerini analiz edip, çeşitli kriterlere göre, dünya üzerindeki ve web sitesinin hizmet verdiği ülkedeki sıralamasını gösteren bir analiz ve ölçümleme aracıdır.

Alexa, bir web sitesini analiz ederken, ziyaretçilerin siteye arama motorlarından mı yoksa direkt olarak mı geldiklerini, sitede kaç sayfa gezdiklerini ve ne kadar vakit geçirdiklerini göz önünde bulundurur.

Web sitemizin Alexa değerini yükseltmek istiyorsak birkaç kriteri yerine getirmemiz gerekmektedir. Bu kriterlerden en önemlisi web sitemizin hitini doğal yollardan arttırmaktır. Burada doğal yollardan bahsettiğimiz web sitemize arama motorlarından gelen hitlerdir. Alexa değerini arttırmak için yapabileceğimiz diğer işlemler ise sitemizi sürekli olarak güncel tutmaktır. Bu işlemleri yaptığımızda web sitemizin Alexa değeri yavaş yavaş yükselecektir.

Alexa, sitelerin günlük, aylık, 3 aylık ve 6 aylık hit ortalamalarını hesaplayarak, buna göre bir değer ortaya çıkarır. Ayrıca Alexa.com’da Country bölümünden Türkiye bölümünü seçtiğimizde, Türkiye’deki internet kullanıcılarının en çok ziyaret ettikleri ilk 100 web sitesinin listesini görebiliriz.

5.00 avg. rating (92% score) - 1 vote

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir