Alexa Gerçeği

Review www.beycon.com.tr on alexa.com

Alexa; internetteki sitelere ulaşma, sayfanın popülerliği, hangi lokasyondan sayfaya ulaşıldığı, sayfanın ziyaret edilme oranlarını sıralayan bir ölçümleme servisidir.

Alexa’dan elde edilen sonuçlar sağlıklı  mı?

Yaygın inanışın aksine  Alexa’dan elde edilen sonuçlar çoğu zaman sağlıklı sonuç vermemektedir. Çünkü Alexa ölçümlerini sadece Alexa toolbar yüklü kullanıcıları üzerinden yaptığından  Alexa’dan elde edilen veriler hiçbir zaman nihai veri olarak algılanmamalıdır. Alexa toolbar’ın yüklü olmadığı kullanıcılar ve Alexa’ya kayıt olmamış siteler Alexa’nın yeterli düzeyde sonuç vermesini engeller. Bu sebeple Alexa’dan elde edilen verilere aldanılmamalıdır.

Alexa sıralamayı nasıl yapar?

Alexa sralamaları yaparken iki ayrı kriteri baz alır. Bunlar sayfa sınıflandırılması (Pagerank) ve popülerliktir.(Popularity) Pagerank toplam ziyaretçi sayısı ve sayfa gösteriminin bileşkesiyle hesaplanan bir değerdir. Popularity ise site ziyaretçilerinin siteye olan bağlılıkları ile ilgilidir. Herhangi bir ziyaretçi belirli aralıklarla bir siteyi ziyaret ediyorsa o siteye popülerlik değeri kazandırır. Bu  iki değer birleşerek sitelerin Alexa puanını oluşturur.

HAKAN TAŞGIN

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir