Akıllı Telefonlarda Güvenlik

Akıllı Telefonlarda Güvenlik

Şu an için akıllı telefon kullanım oranı laptop kullanım oranının gerisinde okmakla birlikte kısa bir süreç içerisinde akıllı telefonların kullanım oranının Laptop kullanım oranını geçeceği kesin gibi gözüküyor.

Laptopların taşınabilme özelliğine rağmen  akıllı telefon teknolojisiyle, laptopta yapılabilen neredeyse herşeyin yapılabilmesi ve kolayca ve daha çok alternatifle internete girilebilmesi, akıllı telefonların internete girmek için daha çok tercih edileceğinin bir kanıtı olabilir.

Yapılan tüm araştırmalarda bunu gösteriyor. Android işletim sisteminin çıkışı ve akıllı telefon sektörünün Android ile birlikte ucuzlaması ve uygulama ve oyun konusunda alternatiflerin artması akıllı telefon kullanımını tetiklemiş durumda.

Bu gelişmelere ayak uydurmaya çalışan GSM operatörleri ise internet için özel fiyat ve kampanyalar belirlemiş durumdalar. Gelişmeler bu yönde iken akıllı telefon yerine laptop kullanımının artması beklenemezdi.

Akıllı telefonlarla birlikte mobil sektörün ve mobil internetin gelişmesi her yerde olduğu gibi güvenlik önlemlerinin alınmasını gerektirdi. Geçtiğimiz yıl olmasa bile yeni yılda akıllı telefonları tehtid eden gelişmelerin artacağı, mobil sektörü vuracak virüslerin yayılacağı çeşitli gruplar tarafından konuşuluyor.

2011 yılında yapılan ilginç bir araştırmadan bahsedecek olursak şu zamana kadar özellikle Android işletim sistemini koruyabilen hiçbir ücretsiz Antivürüsün olmadığını var olanlarının neredeyse hepsinin sınıfta kaldığını bilmenizi isteriz. Eğer akıllı telefonunuzu korumak istiyorsanız yeni vürüsleri databaseine ekleyen ve sürekli güncellenen ücretli antivirüs kullanılması gerektiğini bilmenizi isteriz. Sadece virüs tehtidi de yok. Cep telefonlarının çalınmasının kolay olmasından dolayı bir çok insan telefonlarını çaldırmakta ve kişisel bilgilerini tehlikeye atmaktadır.

Tüm bu tehlikelerden korunabileceğiniz bir uygulama Kaspersky Lab tanıtımıyla Android markete ücretsiz sürümüyle eklendi. Sürümü yükseltebileceğinizi ve ücretli versiyonla ekstra güvenlik sağlayabileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Bahsettiğimiz uygulamanın en önemli özelliklerinden biri hızsızlığa karşı gelişmiş koruma yeteneği. Uygulama çalınan telefona gönderilecek özel bir mesajla telefonu bloke ederken bütün kişisel bilgilerinizide anında siliyor. Bununlada kalmayarak “Find” özelliği ile Google Map üzerinden telefonunuzun nerde olduğunu size söyleyerek hırsızları bulmanıza yardımcı oluyor.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir