Akıllı Telefonlar ve Güvenlik

Akıllı Telefonlar ve Güvenlik

Önümüzdeki  dönemlerde  mobil internetten veri gönderiminin 4 kat artacak olması  bir takım güvenlik tehditlerini de beraberinde getirmiş durumda.

Peki özellikle akıllı telefon ve tabletlerde güvenlik nasıl sağlanabilir?

Akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan uygulamaların güncel sürümlerinin kullanılması gerekmektedir. Çünkü uygulama çıktığında ya da yeni bir sürümü geldiğinde herhangibir güvenlik ya da başka bir açığı olabilir. Geliştiriciler bunları gidermek için güncellemeler yapar. Bu yüzden uygulama  ilk yüklendiği gibi kullanılmamalıdır. Sürekli olarak güncellenmeli  ve güvenlik açıklarının giderildiği sürümler kullanılmalıdır.

Telefon ya da tablette internete girerken ya da bir uygulamadan bir banka ya da siteye bağlanırken kullanıcı adı, e-posta gibi şeyleri sürekli yazmak zorundayız. Buda telefon ya da tabletteki sanal klavyeler ile zaman alan zor bir şey. Bu yüzden uygulama ya da sitelere e-postalarımızı ya da şifrelerimizi kaydediyoruz. Birdahaki sefere çabuk girmek için yaptığımız bu işlem güvenliğimiz açısından büyük bir tehtid unsuru oluşturduğu unutulmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise telefon çalınması ya da kaybolması çok sık rastlanan bir durum olduğundan ve  kaydettiğiniz veriler başkalarının eline geçtiğinde bize çok büyük zararlar verebileceğinden; mümkün olduğunca telefonları ve uygulamaları  şifreli olarak  kullanmamız ve en iyi  güvenlik hizmeti veren uygulamaları tercih etmemizdir.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir