Ahlaki kodlar yapay zeka için neden gerekli?

Mediacom’da Justin Cross’a göre, Web Summit’in de dahil olduğu birçok teknoloji konferansı, iyi bir noktanın üzerinde düşündürüyor.

Teknoloji konferanslarının gözünü çevirdiği bir nokta var: Sıradanın sıra dışı hal aldığı, AI yönetiminde bir gelecek..

Web Summit’te yapılan tartışmalarda, AI regülasyon koşullarına; progmatiğe karşı tedirgin edici derecedeki önyargı üzerinde duruldu. Stephan Hawking ve Elon Musk gibi isimler konuşmalarında yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği konusundaki endişelerini dillendirdi.

Yapay zekanın hayatlarımıza ve gezegenimize etkisinin potansiyelinin sınırı yok. Yapay zekanın da bugünkü halini elektrik ve internet ilk bulunduğu zamanlarda nasıl kullanılacağını anlamanın bir yolunun olmaması durumuna benzetebiliriz. Gelişmelerin kontrolden çıkıp bir karmaşaya dönmesine izin veremeyiz ve ortak akıl da şirketlerin, gözetim altındaki kanunlar içinde çalışmasını izin verilmesi sağlanmalı.

Bunun dışında, yapay zekadaki ilerleme, ahlaki kodlamaların olması gerektiğini de açıkça ortaya koyuyor. Örneğin; otonom bir aracın bir çocuğa çarpmak ile üstüne gelen bir nesneye çarpma arasında hızlı karar verebilmeli.

Yapay zeka konusundaki ahlaklılığın sorgulanması da, Bryan Johnson’ın yeni şirketi Kernel’a olan  tutkusunu anlattığı bir etkinlikte gerçekleşti. Kernel’in temel amacı, nörolojik hastalıkların teşhis ve tedavisi için yeni ve farklı yollar sunacak bir teknoloji geliştirmek. Daha sonra ise bilişsel gelişime yönelik uygulamalar yaratmak üzere beynin karmaşık işleyişini yorumlayacaklar.

Ayrıca Johnson, teknolojik ilerlemeyle birlikte gelecek “değişim kasırgası” için hazırlıklı olmanın önemini ve insanların kendi evrimsel kontrolünü elline alması gerektiğini de belirtti.

Johnson’ın öngörüleri, kendi şirketi tarafından geliştirilen bilişsel ara yüz yoluyla özel blockchain içine kendi duygularını, sırlarını ve hayal güçlerini indiren insanlara da yönelik.

Aklıma gelen ilk soru, ahlakın onun geleceğinde nasıl bir rolü olacağı. Kernel’in geleceği, sahip olunanlar ve olunmayanlar arasında halihazırda var olan boşluğa nasıl etki edecek?

Justin Cross    

Mediacom Blink Innovation Başkanı

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir