Ağva

Ağva

Karadenizde Bir Vaha : Ağva

Arkası orman önü deniz ve iki nehir arasında kurulan şirin bir köy Ağva, Kelime anlamı olarak Latince iki nehir arasındaki köy anlamına gelen Ağva, Göksu ve Yeşilçay dereleri arasında bulunmakta. Son yıllarda yapılan yol çalışmalarıyla İstanbul Şile otoyolunun onarımdan geçirilmesi Ağva’ya ulaşımı daha da kolaylaştırmış şehirden uzun Süreli ayrılamayanlar için güzel bir alternatif konumuna gelmiştir. Turizm potansiyeli hızla gelişmekte olan Ağa’nın nüfusu 3500 kişi civarında fakat yazın özellikle hafta sonları bu Rakam 20.000 e kadar çıkıyor. Karadeniz’de son derece sınırlı sayıda yerde bulabileceğiniz sakin bir koya sahip Ağva’ya şehirden sadece yüzmek için gelen de var yaz kış her çeşit balığı bulabileceğiniz balık restoranlarında balık yemek için gelenlerde bulunmakta.

Ağva’nın Tarihçesi


Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlı gibi birçok uygarlığın geçiş güzergâhında bulunan Ağva’da MÖ 7.yy. kadar uzanan tarihi kalıntılara civar köylerde ve Ağva merkezinde rastlamak mümkün sungurlu mahallesindeki dağ değirmeni tarihi kalıntılara verilebilecek Güzel örneklerin başında gelmekte.

Ağvada Yapılabilecek Sosyal Aktiviteler


Ağva nehir ve deniz balıkçılığından hoşlananlar için son derece uygun bir konuma sahip dilerseniz Göksu veya Yeşilçay derelerinde balığınızı tutabilir. Dilerseniz Karadeniz’e açılarak balığınızı tutabilirsiniz. Eğer ilginç bir doğa avı peşindeyseniz yaban domuzu, çakal ve bir çok kuş türünü avlayabileceğiniz mekânlar da bulunmakta Ağva’da. Son Yıllarda Türkiye’de sahil kasabalarında daha çok rağbet gören plaj voleybolu Ağva belediyesinin ev Sahipliğinde yapılan üniversiteler arası plaj voleybolu yarışması halkın ve gelen ziyaretçilerin büyük İlgisini çekmekte plaj voleybolu için ülkemizdeki en uygun mekânlardan
biri olan Ağva’da doğa yürüyüşleri (trekking) tutkunları için son derece uygun yerler mevcut gençler arasında hızla bir tutku haline gelen paintball ve bisiklet keyfi için Ağva adeta biçilmiş bir kaftan. Kısacası Ağva’ya gelmek kolay fakat buradan ayrılmak çok zor istemeye istemeye bu muhteşem doğayı bırakıp şehre dönmek insana çok zor geliyor.

Hakan Taşgın

www.beycon.com.tr

Beycon Group

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir