Acil Durum: Hayat Kurtaran Uygulamalar

30 Ekim Cuma günü İzmir’de meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem tüm Türkiye’yi derinden sarstı. Depremin merkez üssü İzmir Seferihisar olarak açıklanırken, derinliği 16 kilometre olarak ölçüldü. Deprem sonrası binalarda mahsur kalan vatandaşlarımıza yardım ekipleri ulaşmakta güçlük çekti.

Depremde zarar gören insanlar, sosyal medya aracılığıyla güvende olduklarını bildirerek yakınlarını aramadan iletişim kurabildiler. Ancak her zaman internete ve şebekeye erişim mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlar için geliştirilen acil durum uygulamaları, yaşanabilecek olası doğal afetlere karşı daha tedbirli olmanızı sağlayacaktır.

İşte acil durumlarda kullanabileceğiniz mobil uygulamalar:

AKUT Güvendeyim

Yerel bir uygulama olan AKUT Güvendeyim uygulaması ile ailenize veya tanıdığınız kişilere güvende olduğunuzu bildirebilirsiniz.

112 Acil Yardım Butonu

 ‘112 Acil Yardım Butonu’ Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan, bulunduğunuz konuma ambulans çağırmaya yarayan bir mobil uygulamadır. Bulunduğunuz konumu bilmiyorsanız ya da iletişim kurabilecek durumda değilseniz bu uygulama hayat kurtarıcı olacaktır.

eAfad

Afad Deprem Mobil Uygulaması, Türkiye Deprem Veri Merkezinden alınan veriler ile deprem çözümleri sunuyor. Kullanıcılar, uygulama içinde yer alan “Depremi Hissettiniz mi?” bölümünden 4.0 ve üzeri büyüklükteki depremlerde bilgi ve fotoğraf paylaşabiliyor. Kullanıcı sayısı 137.000 olan uygulama, görme engellilere yönelik özellikler de barındırıyor.

BiP

Tüm operatör kullanıcıların erişebildiği Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş Bip uygulaması, ihtiyaç anında Acil Durum Butonu içerisindeki “Yardım İste” özelliğiyle 300 metreye kadar yakın çevredeki insanlara bluetooth aracılığıyla acil durum çağrısı gönderiyor.

Bridgefy

Bridgefy adlı mesajlaşma uygulaması, şebekelerde kesinti meydana gelmesi durumunda mesajlaşmak için Bluetooth teknolojisini kullanıyor ve yaklaşık 50 metre uzaklıkta bulunan Bridgefy kullanan bir başka kişiye mesaj gönderme olanağı sağlıyor.

Whistle

Whistle uygulaması yüksek sesli siren sesi çıkararak ve flash açıp kapayarak enkaz altında fark edilmenizi sağlıyor.

7TP Erken Uyarı

Fay hatları üzerinde kurulan sismik hareket sensörü ile deprem dalgasını tespit ediyor ve telefonunuza bildirim gönderiyor.

Earthquake

Earthquake uygulaması gerçekleşen depremlerin konum noktalarını ve ısı haritalarını gösteriyor. Bunun yanı sıra acil durumlarda da iletişim imkanı sağlamakta.

FireChat

Her telefonu baz istasyonu olarak kullanan bu uygulama, birbirine 9 metre yakınlıkta bulunan telefonları baz istasyonu olarak görerek, ağı genişletiyor ve kullanıcıların internet olmadan iletişim kurmasına olanak sağlıyor.

eQuake

Sismik sensör ağları sayesinde depremi önceden haber vermeyi amaçlayan bu uygulama, yakın çevrede deprem olduğunda bildirim almanızı sağlıyor.

MyShake

Telefonunuz düz bir yerde durduğu takdirde, bulunduğunuz konumdaki titreşimleri algılayarak size depremin şiddeti hakkında anlık bilgiler veriyor.

Depremzedelere yardım ulaştırmak için; https://www.bizizmir.com/ adresini ziyaret edin.

İzmir depreminden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yaşamını yitiren vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir