Abone İstatistikleri Ve Yararları

Abone İstatistikleri Ve Yararları

Abone İstatistikleri Ve Yararları

Abone istatistiklerinin sitemize nasıl yardımcı olacağından bahsedeceğiz. Abone istatistiklerinin bize birçok yönden faydalı bilgiler verdiği kesin. Site yöneticisi araçlarıyla abonelerimizi kolaylıkla görebiliriz. Peki, neden abone istatistiklerini görmek bizim için iyidir?

Bildiğiniz gibi abonelik sistemi sitemizin içeriğinin kalitesini ortaya döker. Daha doğru bir ifade kullanmak gerekirse ilgili insanlara ne ölçüde ulaşabildiğimizle alakalıdır. İlgili insan bir şekilde sitemize ulaştığı zaman eğer içeriği beğenirse ve içeriğimizin sık sık güncellendiğini fark ederse sitenize abone olur.

Sitenizin sık sık güncelleniyor olması abonelik sistemi için çok büyük bir avantajdır. Güncellenmeyen siteye abone olmak mantıklı değildir. İnsanlar çeşitli RSS okuyucular yardımıyla sitenize abone olduğunda içeriğinizin mutlaka onlara ulaştığından emin olabilirsiniz. En büyük artılarından biri budur.

  • İlgili insanlara kolay ulaşım
  • Hit getirisi
  • Sitede kalma sürelerinin uzaması
  • İçeriğin popülerliğinin artması
  • Sosyal medyada yayılmak ve daha çok ilgili insana ulaşmak

Yukarıda saydığımız sonuçlar sitemiz için harika etkileri olabilecek kavramlardır. Sitemizde şimdiye kadar abone sistemi kullanmadıysak bu aşamadan sonra mutlaka kullanmalıyız.

İnsanlar nasıl abone olur?

Çok farklı RSS okuyucuları kullanımda ve kimin neyi kullandığını elbette ki tahmin etmek zor. Ama popülerliğe bakınca çok sayıda insanın Google Reader kullandığını söyleyebiliriz. Google’ın her hizmeti gibi Reader hizmeti de çok popüler.

Google’ın bir diğer RSS okuma hizmeti olan Feedburner ‘ın da e-mail ile yakından ilgili olduğu için Reader kadar popüler hatta daha çok popüler olduğunu söyleyebiliriz. Feedburner hesabınızdan alacağınız kodları sayfanıza yapıştırdığınızda insanlar o kodlar sayesinde abone olabilir ve her gün en az bir kere sitenizdeki güncellemeler hakkında mail alabilirler. Diğer RSS okuyucuları da bunlar gibi aynı sonucu vermektedir.

Site yöneticisi araçları ve abonelikler

Site yöneticisi araçlarının ilgili bölümünde aboneliklerimizi kolay bir şekilde görüntüleyebiliriz. En güzel örneklerden biri kategori abonelikleri olabilir. Google site yöneticisi araçları sayesinde hangi kategorinizde daha çok aboneniz var görebilirsiniz. Örneğin teknoloji bloğunuzda yeni cep telefonları ismiyle bir kategori oluşturdunuz. Bu kategorinin kendine has bir RSS yayın akışı olduğunu biliyorsunuz. Bu konuyu takip etmek isteyen kullanıcı bu kategorinin yayın akışına abone olabilir ve her güncellemede o kategoriden haberdar olabilir. Google site yöneticisi araçlarında hangi yayın akışınıza kaç kişi abone olmuş görebilirsiniz.

Abonelerinizi görmek bloğunuza şekil vermek açısından size fayda sağlayacaktır. Örneğin popüler olmayan bir kategoriyi veya daha doğrusu bir yayın akışını uygun şekilde yenileyebilir ve içeriğinizi değiştirip ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir