Abdi İpekçi, Avrupa Kısa Kulvar Yüzme şampiyonasına hazır

İstanbul’da 10-13 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası öncesi hazırlıklar tüm hızıyla sürerken, Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan ve Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Abdi İpekçi Spor salonunda incelemelerde bulundu. Abdi İpekçi Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası

Abdi İpekçi Spor Salonu zeminine kurular portatif havuzları yakından inceleyip, yetkililerden bilgi alan Yunus Akgül, Ahmet Bozdoğan ve Turgay Demirel basın mensuplarına da açıklamalarda bulundular.

Türkiye olarak artık 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’na hazır olduklarını belirten Yunus Akgül, Abdi İpekçi Spor Salonu’nun, basketboldan güreşe kadar birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptığına dikkat çekerken, ”Bugün yeni haliyle görüyoruz, havuz da oldu” dedi.

Şampiyonanın Abdi İpekçi Spor Salonu’nda düzenlenecek olmasına yapılan eleştirilere değinen Akgül, ”Biz organizasyonu aldığımızda Ataköy’deki havuzumuzu düşünüyorduk. Ancak buraya verilen bir çürük raporu nedeniyle sıkıntı yaşadık. Organizasyon hakkını elde ettiğimiz bu şampiyonayı kaptırmamak için mevcut çözüme gitmemiz gerekti. Elimizden alınmasına gönlümüz razı olmazdı. Her şey güzel gidiyor. Salona zarar verecek hiçbir çalışma yok” diye konuştu.

Akgül, yüzme yarışlarının yapılacağı portatif havuzu, şampiyonanın ardından, Tozkoparan Spor Kompleksi içinde boş bir alana kuracaklarını açıklarken, ”Havuzun maliyeti 7 milyon TL. Tekrar Tozkoparan’a montajı da 1,5 milyon TL tutacak. 20 yıl kullanım garantisi olan bu havuz için toplam 8,5 milyon TL harcanacak. Sabit bir havuzun maliyetinin 20 milyon TL olduğu düşünülürse, daha ekonomik bir çözüm olarak görülüyor” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen uluslararası organizasyonların, hedeflenen Olimpiyat Oyunları ev sahipliği yolunda çok önemli olduğuna dikkat çekerek, şampiyonanın başarılı bir şekilde yapılması için öncesinde ve devamında büyük çaba sarf ettiklerini belirten Akgül, ”Diğer yandan, amatör branşlarda başarılı sporcular yetiştirmek için ciddi projelerimiz var. Ancak burada madalya için yüzecek kendi sporcumuzun olmaması da en büyük üzüntümüz” şeklinde konuştu.

Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan ise, şampiyonanın Türkiye’de yüzme sporuna olan ilgiyi artıracağını düşündüğünü kaydederken, ”Şampiyonada madalya umudumuz olan 1-2 sporcumuz var. Sporcularımızda sürekli gelişen bir performans izliyoruz ve yaklaşık 50 Türkiye rekoru da bekliyoruz. Yürüttüğümüz projelerle ilerleyen dönemde önemli sporcular yetiştireceğimize inanıyoruz” dedi.

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel de, şampiyonanın başarılı bir şekilde düzenlenmesi temennisinde bulundu.

İnceleme gezisinde, 13. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nın su damlası şeklindeki maskotu ”Dropy” de tanıtılırken, yetkililerle birlikte basın mensuplarına poz verildi.

-HAVUZLARA SU YARIN VERİLECEK-

Şampiyonanın gerçekleştirileceği portatif havuzların yarın test edileceği belirtildi.

Salonun ortasına kurulan bir adet yarış ve bir adet antrenman havuzuna, yarın su verilmeye başlanacağı, havuzların doldurularak son kontrollerinin gerçekleştirileceği dile getirildi.

Öte yandan, Abdi İpekçi Spor Salonu içindeki elektronik ekipmanlar ile skor bordun şampiyona sırasında etkilenmesinin önlemek için, özel nem havalandırmalarının da kurulduğu görüldü. Ayrıca, normalde 1 aylık sürede kurulan portatif havuzların, Abdi İpekçi Spor Salonu’nda yoğun bir çalışmayla 10 günlük sürede tamamlandığı ifade edildi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir