4G Yerine 4.5G Teknolojisi Geliyor!

Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘4G’ye geçersek Türkiye çöplüğe döner’ eleştirisinden sonra 26 Ağustos’a ertelenen 4G ihalesinin şartnamesi değiştirilerek 4.5G teknolojisinin hizmete geçirileceği ve 5G teknolojisinin önünün açılacağı belirtildi. 4G şartnamesiyle ilgili yapılan son değişikliğin ardından 4.5G teknolojisine geçiş yapılacak. 26 Ağustos’ta yapılacak 4G ihalesinin şartnamesinin değiştirildiğini belirten BTK Başkanvekili Ömer Fatih Sayan, “Değişikliklerin ardından bu ihaleyle Türkiye’de kamuoyunda bilinen adıyla 4,5G teknolojisiyle hizmete başlanacak. 5G teknolojisine yerli teknolojiyle geçilmesinin önü açılacak” dedi.

4.5G-huawei

Tünellerde Telefonlar Susmayacak

Yapılacak olan ihalede 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında 20 ayrı frekans paketinin ihaleyi kazanan işletmelere tahsis edileceğini söyleyen Sayan, bu frekansların tüketicilere 5G dahil olmak üzere yeni teknolojilerin sunulabileceğini söyledi. Neden 4.5G’nin tercih edildiği ve sonrasında hangi gelişmelerin yaşanacağıyla ilgili düşüncelerini belirten Sayan, “Kullanılacak teknolojiler ve kapsama alanına ilişkin şartlarda yapılan düzenlemelerle işletmecilerin gelişmekte olan teknolojileri ve özellikle 5G ve benzeri daha yeni teknolojileri Kurumdan herhangi bir izin alma gereği olmaksızın kullanmalarının ve şebeke planlamalarını daha esnek bir şekilde yapabilmelerinin sağlanmasını amaçlıyoruz. Amacımız 5G’ye yönelik Ar-Ge’si Türkiye’de yapılmış patentlerin oluşması, standartizasyon çalışmalarına etkin katılım ve yerli haberleşme ekosisteminin oluşmasına katkı sağlamaktır. İhale şartnamesinde yapılan değişikliklerle bu ihaleyle Türkiye’de kamuoyunda bilinen adıyla 4,5G teknolojisiyle hizmete başlanacak, 5G teknolojisine yerli teknolojiyle geçilmesinin önü açılacak. 5G teknolojisine ilk geçen ülkelerden biri olmayı hedefliyoruz” dedi.

Mobil şebeke işletmecilerinin frekans miktarı 183 MHz iken ihaleden sonraki yeni frekanslarla toplam 573 MHz’a çıkacağını söyleyen Sayan, ihaleyle tahsis edileceklerle birlikte toplam frekans miktarının 3, mobil şebekelerdeki frekans miktarının ise 5 katına çıkacağını belirtti.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir