301 Yönlendirmesi Nedir Ne İşe Yarar

301 Yönlendirmesi Nedir Ne İşe Yarar

301 Yönlendirmesi Nedir Ne İşe Yarar

Bazı durumlarda sitemizin içeriğini, linklerini yönlendirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda içeriğimizin arama motorlarındaki yerine en az şekilde zarar vererek bunu yapmak çok önemlidir. Şunu unutmamak lazım ki her zaman bu tip bir yönlendirme ile ilgili bilgi sahibi olun. Ne zaman yönlendirme yapacağınız asla belli olmaz.

301 durum kodu bir içeriğin kalıcı olarak başka bir yere taşındığı manasına gelir. Bu yönlendirmeyi gören bir Google Bot bunu anlayacak ve duruma ayak uyduracaktır. Bu sayede sitemize bu değişiklikte en az zararı vermiş olacağız.

İlk önce hangi durumlarda 301 yönlendirmesi yapılmalıdır bunlardan basit bir şekilde bahsedelim;

Bir içeriğinizin URL’si değişti ise 301 kullanmanız gerekir.


Bu yöntem Google’a göre kullanıcıların ve arama motorlarının doğru sayfaya gitmesini sağlamak için en iyi yöntemdir.

Sitenizi yeni bir yere taşıdınız ve geçişi mümkün olduğunca basit ve zararsız şekilde atlatmak istiyorsunuz.

Sitemizi neden başka bir yere taşırız? Site sahipleri bilirler. Bugün çok kaliteli olan bir hosting firmasının çalışmalarından başka bir zaman memnun olmayabilirsiniz. Sitenizde hosttan kaynaklanan kesintiler oluyor olabilir. Bu kesintiler size çok fazla zarar verir. Seo’yu baltalar. Bu yüzden sitenizi başka bir yere taşıyacaksanız mutlaka bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Bir içeriğinize erişmek için birden fazla yol varsa, birini tercih etmek için 301 yönlendirmesi kullanılabilir.

Siz yoğunluğu bir yerden alıp diğerine vermek isterseniz 301 yönlendirmesi kullanmanız Google’ında onayladığı bir yöntemdir.

Başka bir web sitesini kendinizinkiyle birleştireceksiniz. Bu durumda yine aynı 301 yöntemini kullanmanız gerekecek.

Birleştirdiğiniz bloğunuzun içeriği arama motorundaki yerinden en az zararı alarak gelmesi için 301 kullanmanız gerekir. Google Bot birleştirilen sitenin içeriğini taramaya geldiğinde ve 301 kodlarını gördüğünde bundan sonra bağlantıların kalıcı olarak yönlendirildiğini anlayıp içeriği yeni şekliyle tarayacak.

 

5.00 avg. rating (91% score) - 1 vote

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. amcaoglu dedi ki:

    Merhaba..
    Elimizde hali hazırda sorunsuz erişilebilir bir sitemiz var..
    Diyelimki bu domaini yeni bir domaine yönlendirdik adres değişikliği yaptık.. ve belli bir süre sonra 2. Domaini yeni bir 3.domaine yönlendirmek istiyoruz..(TİB)…. bu durumda en son aldığımız yeni 3.domaine 2.domainimizi mi yönlendireceğiz sadece.. yoksa hem 1. hemde 2. Domainleri ayrı ayrı 3.domainemi yönlendirmeliyiz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir