2020 Yılında Dijital Dünya

2020 yılının ilk yarısında dünya önemli ölçüde değişti, COVID-19 salgını hayatımızın neredeyse her yönünü etkiledi. Bu değişiklikler dünyanın dijital davranışlarında da açıkça görülüyor. Milyarlarca insan normal düzenlerinden koptular ve evden çalışabilmek için bilgisayar ve telefonlara yöneldiler.

  • Küresel Dijital Kabulü Hala Artıyor

En son veriler, bazı önemli ülkelerde koronavirüs salgını nedeniyle bildirilen gecikmelere rağmen, dünya çapındaki internet ve sosyal medya kullanıcılarının sayısının son on iki ayda 300 milyondan fazla arttığını gösteriyor. DataReportal analizi, geçtiğimiz yıl bu zamandan bu yana yüzde 7’nin üzerinde bir artışla 4,57 milyar insanın interneti kullandığını gösteriyor. Sosyal medya kullanıcıları, Nisan 2019’dan bu yana yüzde 8’den fazla artarak bugün 3,81 milyar seviyesine ulaşarak daha da hızlı büyüyor. Küresel sosyal medya kullanımı henüz yüzde 50 seviyesine tam olarak ulaşmadı, ancak son trendler, bu önemli dönüm noktasını 2020’nin sonundan önce geçmemiz gerektiğini gösteriyor.

Son on iki ayda küresel kullanıcı sayısı 128 milyon artarken, cep telefonu kullanan kişi sayısı da arttı. GSMA Intelligence, Nisan 2020’nin başında 5,16 milyar mobil kullanıcı bildirdi, yani dünyadaki toplam nüfusun yaklaşık üçte ikisi bugün bir cep telefonu kullanıyor.

  • Bağlı Cihazların Kullanımı

GlobalWebIndex tarafından yapılan araştırmalar, insanların koronavirüs karantinalarının bir sonucu olarak dijital cihazlarında çok daha fazla zaman harcadığını ortaya koyuyor. Anket uygulanan ülkelerde 16 ila 64 yaşları arasındaki internet kullanıcılarının dörtte üçünden fazlası, son haftalarda akıllı telefonlarını kullanarak karantina öncesi davranışlarına kıyasla daha fazla zaman harcadıklarını belirtti.

  • COVID-19 Karantinasının Dijital Alışkanlıklar Üzerinde Derin Bir Etkisi Oldu

GlobalWebIndex’in verileri, insanların dijital davranışlarının koronavirüsün etkileri sonucunda önemli ölçüde değiştiğini ortaya koyuyor. Birçok kişi, COVID-19 salgını geçtikten sonra yeni alışkanlıklarının devam etmesini beklediklerini söylüyor. Her beş internet kullanıcısından biri, akış hizmetlerinde daha fazla içerik izlemeye devam etmeyi beklediklerini ve yedi kişiden biri (yüzde 15) sosyal medyayı kullanarak daha fazla zaman geçirmeyi beklediklerini söylüyor.

  • Sosyal Medya Kullanımı

Son zamanlardaki en açık eğilimlerden biri de dijital platformlar aracılığıyla sosyalleşmede çarpıcı bir artış olmasıydı. Bu elbette şaşırtıcı değil; sosyal izolasyon önlemleri veya tam bir kilitlenme ile mücadele eden pek çok insanla dijital platformlar üzerinden iletişim kurmak beklenen bir durumdu.

  • Sosyal Medya Platformları Aktif Kullanıcı Sayılarında Sağlam Bir Büyüme Görüyor

Harcanan zamandaki bu artışlara ek olarak en son veriler, tüm önemli sosyal platformlarının 2020’nin ilk yarısında aktif kullanıcı tabanlarını büyüttüğünü gösteriyor. Twitter bu platformlar arasında en büyük sıçramayı gördü. Facebook’un reklam kitlesi de Ocak ayından bu yana neredeyse yüzde 4 büyüme gösterdi. Instagram’ın kitlesi daha da hızlı büyüdü ve yılın başından bu yana yüzde 4,5’lik bir artış kaydetti.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir