2020 Tokyo Olimpiyatları %100 Temiz Enerjiden!

Hayal ettiğimiz güzel günler, temiz bir dünya için çok çalışmamız gerektiğinin farkındayız. Kullanımı her gün artan plastikler, fütursuzca yerlere attığımız çöpler, kimyasal atıklar ve daha nicesi bu çalışmanın önündeki en büyük engeller. Kendi çapımızda farkındalığımızın gerektirdiği bir çabayla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz fakat yapmayanların örnekleri oldukça fazla. İşte o aradığımız örnek Japonya’dan geldi. Bildiğimiz gibi 2020 olimpiyatları Tokyo’da gerçekleşecek. Olimpiyat komitesi ise etkinliğe 2 sene kala etkinlik için oldukça büyük çalışmalara ve projelere imza atıyor.  Bu projelerden biri de çevre için oldukça büyük hedefler içeriyor. Çevre koruma projelerine örnek olacak, o tebrik ettiğimiz hedef; etkinlik süresince harcanacak tüm enerjinin %100 temiz (güneş, rüzgâr) enerji kaynaklarından elde etmek.

Eğer proje gerçekleştirilirse dünyada bir ilke imza atılabilir. Japan Times’da yayınlanan habere göre proje sadece yarışların yapıldığı alanla sınırlı kalmayacak. Sporcuların konaklama tesisleri, uluslararası ve yerel basın merkezleri için gerekli enerjinin, elektriği yenilenebilir kaynaklardan sağlayan şirketlerden alınması ve belli noktalara döşenen güneş panellerinden sağlanması planlanıyor. Komitenin karbon salınımını azaltmak ve çevre koruma bilinçlendirmesi yapmak için de planları bulunuyor. Olimpiyat süresi boyunca kullanılacak eşyaların kiralanması, satın alınan eşyaların ise yeniden kullanılmasının sağlanması bu planlar arasında. Ayrıca etkinlikte kullanılan plastik atıkların minimum %65’inin toplanıp geri dönüşüme gönderilmesi de hedefler arasında. Organizasyon komitesi gerekli enerjiyi toplamak için olimpiyat alanına giden belli hatlara güneş enerjisini toplayan yollar yapmayı düşünüyor. Bu yollar 1-2 senedir Fransa ve Hollanda’da denenmekteydi.

 

Komitenin en kapsamlı ve dikkat dikkat çeken hedeflerinden biri ise dereceye giren atletlerin madalyalarını ilgilendiriyor.  Olimpiyatlar kapsamında yaklaşık 5 bin adet madalya veriliyor. Komite bu madalyaları geri dönüştürülmüş materyallerden imal edecek. Bunun için de akıllı telefonların sökülmesinden elde edilen değerli metaller kullanılacak. Bu çalışma için ülkede çoktan akıllı telefon toplama kampanyası başlatılmış.

Bu güzel hedefler aslında istenildiğinde her şeyin en temiz yoldan elde edilebileceğini gösteriyor. Umuyoruz ki bu proje gerçekleşir ve tüm dünyaya örnek, bireysel çabamız için de bir motivasyon kaynağı olur.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir