2015’in Ses Getirecek Sağlık Teknolojisi Ürünleri

Teknolojinin en büyük vitrinlerinden biri olan 2015 CES Tüketici Elektroniği Fuarı 6-9 Ocak 2015 tarihlerinde Las Vegas’ ta gerçekleştirildi. Fuarda 20.000 yeni teknolojik cihaz yer aldı. Özellikle sağlık ve sağlıklı yaşam için tasarlanmış ürünler büyük ilgi gördü.

Yüksek Teknolojili Egzersiz Minderi: Gelişmiş bazı teknolojik özellikleri olan bu minder, kişilerin vücutlarının ne kadar formda olduğu hakkında birtakım değerlendirmeler yaparak, alınan sonuca göre yapılması gereken egzersizleri belirliyor. Özellikle bacak ve boy uzunluğu gibi verileri dikkate alarak kişiler için en uygun egzersiz hareketlerinin belirlenmesine yardımcı oluyor. Cihazın Temmuz ayında piyasaya çıkacağı, fiyatının da 297 dolar olacağı belirtiliyor.

Ruh Halinden Anlayan Saat: (Zensorium Mood Tracker) Şu sıralar dünyada akıllı bileklikler moda olmaya başladı. Bu akıllı bileklikler genellikle ne kadar yol yürüdüğümüzü, kalp atış hızımızı, yaktığımız kalori gibi değerleri ölçüyor. Fakat Zensorium adlı firmanın çıkardığı bu bileklik duygusal sağlığımızı da izlememizi sağlıyor. Akıllı saat gibi tasarlanan bu bilekliğin kan basıncımızı, kalp atış hızımızı, uyku döngümüzü, adım sayımızı ve buna benzer verileri toplayan sensörleri var. Saat bu sensörlerden aldığı verileri değerlendirerek genel ruh halimiz hakkında bize birtakım bilgiler veriyor. Hatta gerektiğinde sakinleşmemiz için yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını da bizimle paylaşıyor. Nisan 2015’ te piyasaya sürülmesi beklenen cihazın fiyatının 170 dolar civarında olacağı belirtiliyor.

Egzersiz Koltuğu: Teknoloji firması TAO Wellness, ofisimizde otururken de egzersiz yapmamızı sağlayacak bir koltuk geliştirdi. Cihaz aynı anda farklı kas gruplarını çalıştırabiliyor.

Akıllı emzik: Hasta bir bebeğin ateşini ölçmek için termometrelerle uğraşmak gerçekten zor bir iş. Akıllı emzik sayesinde ateşli bir çocuğun vücut sıcaklığı ebeveynlere cep telefonları aracılığıyla anında bildirecek. Hatta ateş düşürücü ilaçlara bebeğin nasıl cevap verdiği de bu emzik sayesinde izlenebilecek. Eğer emzik evin içinde bir yerlerde kaybolursa akıllı telefon aracılığıyla bulunabilecek. Bu emziği Blue Maestro adlı firma üretiyor. Bu yılın başlarında piyasaya çıkarılması planlanan akıllı emziğin fiyatı 40 dolar civarında olacak.

Akıllı İlaç Kutusu: Liif adlı teknolojik ilaç kutusu ilaçların alınma zamanını hatırlatan akıllı bir cihaz. Bu cihaz akıllı telefon veya tabletlere bluetooth aracılığıyla kablosuz bağlanabiliyor. Bu ilaç kutusu özellikle ileri yaşlardaki unutkan hastalar için hayli pratik ve hayat kurtarıcı bir çözüm olabilir. Dört bölmeli olan cihaz 60 dolara, 7 bölmelisi ise 75 dolara satılacakmış. Cihazı üreten Tricella firmasının ön sipariş almaya başladığı bildiriliyor.

Sonunda Mekanik Klavyeli Dizüstümüz de Geldi: Oyun oynayanların (ve tabii ki yazı yazanların) gönlünde mekanik klavyelerin ayrı bir yeri vardır. Bastığınızda yaylanarak aşağı çöken, hatta mümkünse bunu tatmin edici bir “klik” sesiyle süsleyen klavyelerde ortaya koyduğunuz çabanın karşılığını aldığınızı ve yaptığınız şeyin işe yaradığını daha iyi hissedersiniz.

MSI adlı üretici de oyun için ürettiği yeni dizüstü bilgisayarlarda dizüstü özelinde uzun yıllar önce terk edilen bu geleneği yeniden gündeme getirmiş. Şirketin GT80 Titan olarak isimlendirdiği model, büyüklü ve işlev olarak adının hakkını verecek türden. Hani adı dizüstü, ama taşımak söz konusu olduğunda ancak salonla çalışma odası veya otomobilin bagajında evle yazlık arasında gidip gelecek bir makine yapmışlar. Doğal olarak modelin en büyük özelliği de en yeni oyunları oynamak için üretilmiş olmanın yanı sıra ön kısmında gayet güzel ışıklandırılmış büyük bir mekanik klavyesi olması.

Hikaye Yazmayı Öğreten Oyun Yaptılar: Oyunların sınır tanımayan imgelerle süslü fantastik dünyasında size anlatılan hikayeleri bir an için kenara bırakıp oyun boyunca gördüklerinizi ve hissettiklerinizi kendi hikayenize dönüştürseydiniz acaba sonuç nasıl olurdu? Dejobaan Games’in bu bileşimin sonucunu görmek için hazırladığı “Elegy for a Dean World” adlı oyun geçtiğimiz ay Steam platformunda yayınlandı. Oyun, İngiliz romantik şiir akımından ilham alan öğelerle dolu gezegenlerde ki fantastik dünyaları ziyaret ederek, bir zamanlar o dünyalarda yaşamış eski uygarlıkların geride bıraktıklarından aldığınız ilhamla kendi hikayenizi yazmanızı ve paylaşmanızı sağlıyor. Yazım konusunda fazla yeteneğim yok diye de üzülmeyin. Zira oyun genel kurgusuyla hikayeyi oluşturmanıza ve düşündüklerinizi daha net ifade ifade etmenize yardımcı olacak şekilde kurgulanmış. İngilizce olması biraz zorlayabilir, ama fikir ve uygulama gerçekten harika.

Sabit Diskinizi Hangi Dosya Şişirdi? Bazen hepimize olur. Bir şekilde sabit diskinizde bilmediğiniz bazı dosyalar aşırı yer kaplamaya başlar, kullanabileceğiniz alan azalır ve siz de bu kadar yer kaplayan şeyin ne olduğunu merak eder durursunuz. İşte bu gibi durumlarda size yardımcı olması için, bilgisayarınızı her türlü çerçöpten arındırmak üzere kullanabileceğiniz ücretsiz bir yazılım olan CCleaner’in son sürümüne disk analizi özelliği de eklenmiş. CClenaer, 5.0 sürümünden itibaren bilgisayarınızda büyük yer kaplayan dosyaları ve klasörleri bulup sıralayabiliyor. Böylece Outlook veri dosyası mı şişti, bilgisayarınıza yüklediğiniz bir videoyu silmeyi mi unuttunuz, geçici dosyaların olduğu klasörü temizlemek mi gerekiyor. Bir bakışta görebiliyorsunuz. İnternette www.piri-form.com/ccleaner adresinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz CCleaner kesinlikte bilgisayarınızda olması gereken bir yardımcı program. Kullanmanızı ve ara ara çalıştırmanızı tavsiye ederim.

Akıllı Cihazlar Beynimizi Yeniden mi Programlıyor? Son yıllarda tablet ve e-kitap okuyucu gibi cihazların yaygınlaşmasıyla çoğumuzun okuma alışkanlığı değişti. Bu cihazların ortak özelliği de mavi dalga boyuna yatkın bir ışığı sürekli yüzünüze doğru yansıtmaları. Peki bunun uyku düzenimiz üzerinde nasıl bir etkisi olabilir?

Bu konuyu araştırmak için ABD’ de Proceedings of Sciences (PNAS) bünyesinde bir araştırma gerçekleştirilmiş. Bir grup gönüllüyü kontrollü bir uyku testine almışlar ve bunlar iki gruba ayırarak bir kısmına da kitaptan okuma görevi vermişler. Sonuç? E-kitap okuyanlarda uyku düzenleyici görevi olan melatonin seviyesinde yarıya varan azalma oluyor. Bu da uykuya daha geç dalma ve ertesi gün tam olarak uyanmakta zorlanma gibi etkileri beraberinde getiriyor.

Bu arada geçtiğimiz ay akıllı cihazlar ve algı arasındaki ilişkiyi ortaya koyan ilginç iki makale daha yayımlandı. Biri akıllı telefonların dokunma duyusu üzerinde ki etkilerini (bit.ly/sp-brain), diğeri de telefondan uzak kalmanın getirdiği gerginliği konu alıyor (bit.ly/iphone-anxiety). Konu ilginizi çekiyorsa buradaki makalelere de bakmanızı da tavsiye ederim.

shutterstock_208496725-690x300
Virtuix Omni İle Sanal Gerçekliği Yaşayın:
Oyun severlerle alışılagelmişin dışında bir deneyim yaşatacak olan sanal gerçeklik oyun platformu Virtuix Omni , iki yıl süren araştırma ve deney sürecinin sonunda dikkat çeken bir tasarım ile piyasaya sürüldü.

Omni, kaygan ve çukur platformu ve özel olarak geliştirilmiş ayakkabıları ile platform üzerinde hareket eden oyuncuya gerçek bir yürüyüş ve koşu hissi veriyor. Bunun yanında kişiyi platform üzerinde sabit tutan ve ani hareketler sırasında güvenliğini sağlayan bir kemer var. Böylece kullanıcı platformdan uzaklaşmadan sanal ortamda yürüme, koşma, oturma, atlama, gibi hareketleri gerçekleştiriyor. Virtuix Omni’nin en önemli parçası olduğunu söyleyebileceğimiz Oculus Rift ise göze takıldığında gerçeğe yakın bir oyun deneyimi sunuyor.

Buzzard 2 ile İnterneti Aracınıza Taşıyın: Yolcuların ve sürücülerin araç içinde internette bağlanması için arata bulunması gereken hücresel veri paket 3G veya 4G internet bağlantısı sağlıyor. Ancak sadece Wİ-Fİ destekleyen cihazlarda hücresel veri desteği olmadığı için internet bağlantısı kurulamayabiliyor. İngiltere merkezli 4GEE firmasının geliştirdiği ve araç içi kablosuz internet sunan Buzzard 2, 4G ağı üzerinden bağlandığı interneti araç içine aktararak bu soruna çözüm getiriyor.

Buzzard 2’ yi kullanıma hazırlamak için aracınızın çakmak kısmına takmanız ve üzerindeki çalıştırma tuşuna basmanız yeterli. Buzzhard 2’ nin üzerinde ki USB girişinden akıllı telefonunuz sarj etmeniz de mümkün.

Ortamın Hava ve Işık Kalitesini Ölçen Cihaz: Kanada’nın Vancouver şehrinde kurulan TZOA adlı firma tarafından geliştirilen Tzoa, Bluetooth üzerinden Android ve İOS işletim istemine sahip akıllı telefonunuz ile bağlantı kurarak ortamda ki hava ve ışık kalitesini gerçek zamanlı ölçen bir akıllı cihaz. Üzerinde ki sensörler ile ölçümleri rakamsal olarak akıllı telefonda ki uygulamasına gönderen cihazın taşınması da hayli kolay.

Doğalgaz Faturanızı Düşüren Teknoloji: Türkiye’nin ilk enerji teknokenti İstanbul Enerji Teknokenti’n de ki Nuvia Akıllı Enerji Teknolojileri tarafından geliştirilen Cosa, akıllı cep telefonunuz ile otomatik olarak yönetebileceğiniz veya sıcaklığı uzaktan uygun dereceye getirmenize izin veren bir akıllı kombi kiti. Cosa’nın kurulumuna Cosa Kombi Ünitesi’ni kombiye bağlamakla başlanıyor ve sonrasında Cosa İstasyon fişe takılıyor. Son olarak da Cosa İstasyon, akıllı kurulum yardımı ile evinizin kablosuz internetine bağlanıyor. Kurulumu yaptıktan sonra, Android işletim sistemli akıllı telefonunuza indirdiğiniz uygulaması ile, evinizin sıcaklığını ayarlamanız hayli kolay oluyor.

Cosa akıllı kombi kiti siz evden çıktığınızda bunu anlıyor ve evinizin sıcaklığını yeniden kolayca ısıtabileceğiniz kadar düşürüyor. Siz eve kadar dönerken sıcaklığı otomatik olarak yükseltiyor. Gece uyuduğunuzda evinizin sıcaklığını fark edemeyeceğiniz kadar düşürerek doğalgaz tüketiminde %30’a kadar tasarruf etmenizi sağlıyor.

Bildirimleriniz Bilekliğinizde: Giyilebilir teknolojide Sprtiz hızlı okuma yazılımı kullanılarak geliştirilen Uno, Android ve İOS işletim sistemine sahip cihazlara gelen mesajları, aramaları, e-postaları ve sosyal medya bildirimlerini cep telefonunu sürekli elinize almadan takip edebilme kolaylığı sunan bir akıllı bileklik. Bluetooth üzerinden akıllı cihazınıza bağladığınız Uno, bildirim geldiği zaman hafif bir titreşim ile sizi uyarıyor ve ekrana dokunduğunuzda bildirimin içeriğini daha önceden belirlediğiniz bir hızda kelime kelime ekranda gösteriyor. Dakikada 1000 kelimeye kadar okuma olanağı sunan Uno, ekranı sağa solave aşağı yukarı kaydırmadan bildirimi görüntüleyebilme kolaylığı da sağlıyor. USB kablo ile sarj edebileceğiniz akıllı bileklik Uno’nun batarya ömrü üç gün.

Akıllı Bacak Bandı: Prof. Dr. Leonard MacEachern’in öncülüğünde Kanada merkezli GestureLogic firması tarafından geliştirilen LEO, sporcuya egzersiz sırasında kas faaliyetleri hakkında gerçek zamanlı bilgi veren bir akıllı bacak bandı. Elektromiyografi (EMG) ve hareket algılama sistemleri ile sporcunun egzersizlerini takip eden cihaz kalp ritmi, adım sayısı, kalori hesabı ve kat edilen mesafe ölçümünün yanı sıra kas yoğunluğu kas yorgunluğui kas koordinasyonu, sıvı tüketimi, denge, verimliliki lastik asit ölçümü ve teknik analiz verilerini de gerçek zamanlı olarak kullanıcısına bildiriyor. LEO akıllı bacak bandı, kasların kasılmasına bağlı olarak deri yüzeyinde oluşan elektrik sinyallerini EMG teknolojisi kullancıya özel bir kas haritası oluşturarak egzersiz verilerine dönüştürüyor. LEO’nun üzerinde ki 2GB’lık yerleik hafıza içinde kaydedilen verilerin takibi ise LEO’yu Bluetooth ile eşleştirdiğiniz akıllı telelfonunuz üzerinden yapıyor.

Akıllı Kayış: Ürettiği mekanik saatleri giyilebilir teknoloji alanında geliştirmek isteyen Montblanck, mekanik saatlerin aslına dokunmadan akıllı tasarımlar yapmak için saatin kayışını akıllı hale getirdi ve e-Strap adını verdiği bir akıllı kayış geliştirdi. Karbon fiber kayışın üzerinde kullanıcının bildirim ve veri takibi yapabileceği küçük bir ekran var. Bluetooth 4.0 teknolojisi ile akıllı telefonunuza bağlanabilen e-Strap, gelen arama, mesaj, e-posta, sosyal medya ve hatırlatma bildirimelrini bu erkanda gösteriyor. Yapısında ki izleyici sensörleri ile egzersiz takibi yapabiliyor ve verileri akıllı telefonunuzdaki uygulamasına aktarıyor. Akıllı kayışlar birkaç rekn ve boyut seçeneği kullanıcılarına sunuluyor.

Vücudumuzda Entegre Cihazlar: Teknolojiyi, interneti vücudumuzda ve giysilerimizin üzerinde taşımamızı sağlayacak giyilebilir cihazlar 2015 yılının en popüler teknolojiyi akımı olacak. Geçtiğimiz yıllarda ilk  örnekleri piyasaya  çıkan akıllı gözlüklerin yetenekleri gün geçtikçe gelişecek. Ünlü bir markanın çıkaracağı akıllı saat modelleri, 2015 yılının en çok konuşulacak ve talep görecek giyilebilir teknolojik ürünü olacak. Bu akıllı saatle internete girecek, telefon görüşmesi yapacak, fotoğraf, video çekecek, e-posta ve SMS mesajlarımıza sesli yanıtlar vereceğiz. İş yaşamının yönetilmesinde, sağlık ve spor alanlarında bu tür giyilebilir cihazlar kullanacağız.

Ev Yapımı Elektronik Ürünler: 3D baskı ve basılı elektronikler gelecekte birbirini tamamlayan teknolojiler olarak hayatımıza girecek. 3D baskı ile her türlü nesnenin kopyasını basmamızı sağlarken, basılı elektronikler plastik, silikon cam, tekstil gibi esnek malzemeler üzerine elektronik devre basmayı sağlayacak. Böylece hem hafif ve bükülebilen elektronik cihazların üretilebilecek hem de 3D baskı ve basılan nesnelerin elektronik cihazlara dönüşmesini sağlanacak. Bu iki alanda 2015 yılında önemli gelişmeler yaşanması bekleniyor. 2015’te 3D baskı maliyetleri azalacak ve 3D baskı daha da yaygınlaşacak.

İnternetle Konuşan Eşyalar: Akıllı saatler, telefonlar, otomobiller, gözlükler derken çok yakında hemen hemen her nesne internet ve bluetooth teknolojisi üzerinden birbirine bağlanabilecek. Ağ kavramı farklı bir anlam kazanacak. İnternet üzerinden  her alete komut verebileceğiz. Örneğin  siz eve gitmeden kahve makineniz kahvenizi yapmış, televizyonunuz izleyeceğiniz filmin gösterileceği kanalı açmış olacak. Eşyalarınız birbiriyle konuşacak ve internet üzerinden işlevlerini yönetebilecek.

Gerçekmiş Gibi Hissettiren Cihazlar: 2015 yılında günümüzde pilot adaylarının kullandığı uçuş simülatörlerinden oyun serverlerin kullandığı oyunu içindeymiş hissi veren gözlüklere kadar birçok alanda sanal gerçeklik teknolojisi yeni örnekleri ile karşımıza çıkacak. Teknoloji şirketlerinin sanal gerçekliğe yaptığı yatırımlar 2015’te sıra dışı sanalgerçeklik uygulamalarını deneyimlememizi sağlayacak. Yakın bir gelecekte giyilebilir cihazların desteği ile örneğin sanal bir okulda ders görebilecek, daha temeli atılmamış bir evin içini gezebileceğiz.

Konuşan Görüntülü Belgeler: İnternetin ve mobil teknolojilerin en çok etkilediği alanlardan biri de baskı sektörü. 2015 yılında ses gtirecek uygulamalardan bir de akıllı etkileşimi belgeler olacak. Basılı belgeler üzerinde yer alacak mobil QR kodlar, barkodlar ve sanal gerçeklik uygulamaları kağıt belgeleri ses, resim ve video barındıran etkileşimli akıllı belgelere dönüştürecek. Şirketler pazarlama ve reklam çalışmalarını akıllı etkileşimli belgelerle yapacak. Böylece baskı işletmelerinin düşen baskı hacmi tekrar artacak.

Bulutların Üzerinden İş Yapmak: Bilgi ve verinin saklanma ve paylaşılma adresi 2015 yılında da bulut ortamlar olacak. Kişilerin ve kuruluşların her geçen gün daha fazla güven duyarak kullanmaya başladığı bulut ortamlara geçiş arşivlenip saklandığı yer değil, bilginin paylaşıldığı, başka araçlara aktarıldığı bir transfer noktası olarak kullanılacak. Belgeler bulut yani çevimiçi bilgi dağıtım sistemi üzerinden basılacak, saklanmak üzere çevrimiçi ağa kopyalamayı, paylaşmayı ve bulut üzerinden belge basmayı sağlayacak. 2015 yılında bulutla bağlantı kurabilen makineler en çok talep gören ofis cihazları olacak.

Her Yer Ofis Her Yer Çalışma Alanı: 2015 yılı Türkiye’de de şirketilerin çalışanlarını daha çok evden çalıştırdığı bir yıl olacak. Notebook, akıllı telefon, tablet gibi akıllı cihazların kullanımının yaygınlaşması ile iş yapma şekilleri de değişiyor. Büyük şirketlerin çalışanlarını, mobil ve uzaktan çalışmaya yönlendirmesine neden oluyor. Şirketlere VPN bağlantılara erişmek, IP telefon ve video konferans gibi teknoloji altyapılarını kullanmak, çalışanların şirketteymiş gibi evlendiren işlerini takip etmesini sağlıyor. Geçtiğimiz yıl küresel kuruluşların %51’i mobil/uzaktan çalışma süreçlerini uygulamaya koydu, %77’si ise kişisel mobil cihazların iş için kurumsal ağlara bağlanmasına izin verdi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir