2014’te Hayatımızı Kolaylaştırıcak Teknolojik Gelişmeler

 

Teknoloji günden güne durmaksızın değişmekte ve hayatımızı kolaştırmakta. Yeni çıkan ürünler alışkanlıklarımızı değiştiriyor. Peki 2014 de bizi hangi yenilikler bekliyor ?

 

3 BOYUTLU YAZICILAR: Giderek fiyatları düşüşe geçen ve teknik kapasitesi artan 3B yazıcılar, 2014 ‘ün popüler teknolojilerinden birisi olacak.

GİYİLEBİLİR BİLGİSAYARLAR: Çip teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte, bilgisayarlar önce dizimizin üstüdneydi şimdi ise cebimizdeler. Şimdi ki hedef ise giyilebilir olması. Google Glass, Sony ve Samsung’un akıllı saatleri, Nike Fuel bileklik bu teknolojinin liderleri oldu. Apple’ın da buna benzer bir ürün üzerinde çalıştığı yönünde söylentiler var.

DAHA BÜYÜK TABLETLER:  2014 yılının yeni trendi ise 10 inçten daha geniş ekranlı tabletler olabilir gibi görünüyor. Apple’ın bu yıl sonunana kadar  12.9 inç genişliğinde bir iPad çıkaracağı yönünde büyük beklentiler var . Eğer doğru ise, birçok markanın Apple’ı takip edeceğini söylemek mümkün.

HAREKET SENSÖRLÜ KAMERALAR: Intel ve Creative Labs’ın üzerinde çalıştığı çift-lensli 3B kameralar, kullanan kişilerin el ve kol, yüz ve mimik hareketlerini algılıyor. 2014 yılında yeni yeni çıkan model ultrabooklarda bu kameraları sık sık  göreceğiz.

BİOMETRİK VERİ OKUYAN CİHAZLAR: iPhone’u ses komutlarıyla  kontrol etmemize imkan veren Siri, Google sesli arama yapabiliyor ve parmak iziyle telefonu açma imkanı veren Touch ID benzeri teknolojiler yaygınlaşıyor. Üstelik bu sayede daha az şifre ezberlencek gibi görünüyor.

EĞİMLİ EKRANLAR: Rekabet arasında farklılaşmak isteyen ünlü  teknolojik markalar artık  eğimli ekranlara yöneldi. Akıllı telefon ve televizyonlarda artık yavaş yavaş bu teknolojiyi görmeye başladık. Özellikle Samsung ve LG gibi dev markaların bu alana ciddi yatırım yaptığını not etmekte yarar var.

2’Sİ 1 ARADA BİLGİSAYARLAR: Hem tablet hem de dizüstü bilgisayar olarakkullanabileceğimiz bu bilgisayarlar , 2014 yılında oldukça göreceğiz. Yeni nesil işlemcilere sahip olan bu cihazlar hem kolayca taşınabiliyor, hem uzun ve dayanıklı pil ömrüne sahip, hem de oldukça yüksek performans gösteriyor.

ONLINE EĞİTİM: İnternet üzerinden eğitim veren online siteler veya platformlar hızla yaygınlaşıyor. Bu site ve platformlar sayesinde, bir bilgisayarı ve internet bağlantısına sahip olan herkes, dünyanın önemli ve sayılı üniversitelerinin derslerini ücretsiz olarak takip edebiliyor ve öğrenebiliyor. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan online eğitim platformları, 2014 yılında daha da çok popüler hale gelecek

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir