2012 Yılında Seo

 

2012 Yılında Seo

2012 Yılında Seo

Seokavramı web sitelerden gelen kazançların artması ile birlikte webmasterlar için daha önemli bir kavram olmaya başladı. İşini bilenler ve işine sahip çıkan kararlı webmasterlar için en başından beri önemli bir iş olan Seo her zaman önemini koruyacak.

2012 yılı uzmanlar tarafından zararlıların çok fazla aktif olacağı yıl olarak açıklandı. 2011 yılından beri dikkatli olmamız konusunda bizi uyaran uzmanların yılın ilk çeyreğinde haklı olduklarını zararlı saldırı rakamlarına baktığımızda görebiliyoruz.

Böyle bir ortamda kötü niyetli insanlar ve kötü niyetli seo danışmanları, seo işiyle ilgilenen insanlar da boş durmuyor. Gayri ahlaki yollardan sitelerini ve ya sitelerinizi geliştirmeye çalışıyorlar. Birçok yazımızda doğru seo danışmanını nasıl seçeceğinizden bahsetmeye çalıştık. Önem vermeniz gereken ilk konu bu.

Seo kavramına baktığımızda tamamen arama motoruyla ilgili olduğu için arama motoruyla ilgili bütün trend ve gelişmeleri takip etmemiz gerektiğini elbette biliyorsunuz. 2012 yılında arama motorlarında çok büyük gelişmeler yaşanıyor. Dünyanın en büyük arama motoru Google kısa zaman aralıklarıyla çok önemli güncellemeler yaparken spam ve yararsız sitelere savaş açıyor. Özellikle takip etmemiz gereken Google’ın gelişmelerini takip etmek inanın çok zor. Google’ın hızına yetişilmiyor.

Zamanımızın parlayan yıldızı Yandex’te de büyük gelişmeler yaşanıyor. Özellikle ülkemiz açısından önemli bir konuma yavaş yavaş yükselen Yandex bir sürü hizmetini Türkçe’ye adapte ederken yeni özellikler de eklemeye devam ediyor. Bütün bu gelişmeler elbette ki kullanıcıya değer verdiğini hissettiren Yandex’in kullanım oranlarını arttırıyor. Kullanım oranları arttıkça webmasterlarında Yandex’e önem vermeleri gerekiyor.

Bing’te 2012 yılında önemli gelişmeler yaşandı ve yaşanmaya devam edecek. Seo açısından önem vermemiz gereken ikinci arama motoru konumunda olan Bing’de yakın zaman içinde çok büyük değişiklikler yaşayacak. So.cl sitesini bütün insanların kullanımına açmasıyla ve Facebook ile yaptığı anlaşmalar gereği arama sonuçlarında sosyal medyadan gelen verileri ön plana çıkarmaya çalışan Bing yakın zamanda bu değişiklikleri arama motoruna yansıtacak.

Yahoo kötü gidişini 2012 yılında da sürdürmekte. Yakın zaman önce Axis isimli tarayıcı eklentisi arama motoruyla gündeme gelen Yahoo webmasterların ilgisini çekti. Çok popüler olmasa da 2012 yılında takip edilmesi gereken bir arama motoru olduğunu düşünüyoruz. Trendlerde ya da arama motorlarının mantığında çok büyük değişiklikler olduğunda bunu sizinle paylaşmaya çalışacağız.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir