2010 Dünya Basketbol Şampiyonası Başlıyor

2010-dunya-basketbol-sampiyonasi

Türkiye’nin ev sahipliğini üstlendiği  16. Dünya Basketbol Şampiyonası 28 Ağustos Cumartesi günü gruplarda yapılacak ilk maçlarla başlıyor.

24 Ülkenin katıldığı basketbol şampiyonasında grup maçları İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseride oynanacak

Şampiyonada Maçlarının Oynanacağı Spor Salonları

  • Sinan Erdem Spor Salonu (İstanbul): 17.500
  • Abdi İpekçi  Arena ( İstanbul) Kapasite: 12.500
  • Arena Spor Salonu (Ankara) Kapasite: 11.000
  • Halkapınar Spor Salonu (İzmir) Kapasite: 10.000
  • Kadir Has  Spor Salonu (Kayseri) Kapasite: 7200


Şampiyonada  Grup  maçları sonunda ilk dört sırada yer alan takımlar 2. tura yükselecek ikinci turdan itibaren final maçlarının tamamı İstanbul Sinan Erdem Spor Salonun’da oynanacak. Çeyrek finaller 8-9 Eylül, yarı finaller ise 11 Eylül Cumartesi günü oynanacak Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yapacağı dev organizasyon 12 Eylül Pazar günü oynanacak final maçıyla son bulacak. Türkiye Şampiyonadaki ilk maçında 28 Ağustos Cumartesi günü  Ankara Arena  Spor Salonunda  Fildişi Sahili ile  karşılacak.

Vuvuzela Yasak

2010 FiFA Dünya  kupasının  sembollerinden olan vuvuzela 2010 dünya basketbol şampiyonasında  sağlık önlemleri kapsamında yasaklanmasından dolayı turnuva boyunca kullanılamıyacak.

Sırbistan 5 Dünya Şampiyonluğu İle En Fazla Şampiyon Olan Ülke Konumunda

Eski adı Yugoslavya olan Sırbistan kazanmış olduğu 5 dünya şampiyonluğu ile dünya basketbol şampiyonaları tarihinin en başarılı takımı  konumunda Sırbistanı 3 er dünya şampiyonluğu ile Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya, 2 Dünya şampiyonluğu ile Brezilya ve 1 er dünya şampiyonlukları ile Arjantin ve İspanya takip ediyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir