1 Temmuz 2012’ye Hazır mısınız?

Yeni Türk Ticaret Kanunu Yürürlüğe Giriyor

1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek olan Yeni Türk Ticaret Kanunu Türkiye’deki tüm şirketlere internet sitesi kurma zorunluluğu getiriyor. Şirketler bu konudaki hazırlıklarını kanunun yürürlüğe girmesinden 1 yıl sonraya yani 1 Temmuz 2013 kadar tamamlamak zorunda.

Şirket için web sitesi hazırlarken neler dikkate alınmalı
Yeni Türk Ticaret Kanunu web sitesi olmayan şirketlerin kanundaki tanımlara uygun bir web sitesi hazırlayarak yayına almasını web sitesi bulunan şirketlerinde sitelerini kanundaki tanımlara uygun hale getirmesini zorunlu kılmaktadır.

Web sitelerinin yasada belirtilen tüm bilgileri içermesi gerekmektedir. Cezai uygulamaların gündeme gelmemesi için bu konuda mutlak suretle profesyonel bir şirketle çalışılması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan site kanunda belirtilen şartları karşılamayabilir veya eksik olabilir.

Hazırlanan web sitesinin yönetimi mutlak suretle şirketin üzerinde olmalıdır. Şirket sitenin yönetimi konusunda eğitim almalı, yasada belirtilen değişiklikleri ve içerik yönetimini kendi başına yapabilmelidir.

Yaptırılan site mutlak suretle faturalı ve sözleşmeli olmalı ve kayıt altına alınmalıdır.

Satın alınan web sitesinin kolay kullanabilir bir yönetici panelinin olması gerekmekte ayrıca yönetim panelinden sınırsız sayfa ve link eklenebilmelidir.

Site kesintisiz yayına uygun bir yapıya sahip olmalıdır. Teknik yazılım ve barındırma desteği fatura ve sözleşme dâhilinde kurumsal bir şirketten alınmalıdır. Aksi takdirde sitenin yapıldığının ispat edilememesi riski ortaya çıkabilir.

Web sitesi sadece yasada belirtilenleri kapsayan sınırlı bir yapıda olmamalıdır. Aynı zamanda şirketin kurumsal tanıtımını da yapabilecek bir site olarak kullanılabilmesi şirketler açısından faydalı olacaktır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir