Sosyal Medyanın Hayatımızdaki Yeri

Yapılan araştırmalara göre sosyal medya kullanıcılarının %56’sı üye olduğu sosyal ağlardan uzak kalmak istemiyor ve çıkan haberleri, olayları, etkinlikleri ve güncellemeleri kaçırmaktan korkuyor. Bu durum sosyal medyanın bağımlılık yarattığının göstergesi oluyor.

Yapılan anketlere göre 18 yaş üstü katılımcıların %51′ sosyal ağları iki sene öncesinden daha sık ziyaret ediyor. Uyanır uyanmaz sosyal medya hesaplarını kontrol etmek olduğunu söyleyen katılımcılar ise %27’yi oluşturuyor.

Bu yıl 3.1’e ulaşmış olan e-posta hesapları geçen seneye oranla artmış durumda. Katılımcıların %35′i günde ortalama 31 dakikalarını sosyal medya hesaplarını kontrol etmeye ve kişisel e-postalarını okuyup yanıtlamaya ayırdıklarını söylüyor.

Araştırmalara göre her geçen gün kullanıcıların sahip oldukları sosyal medya hesapları her geçen senede daha da artıyor. Katılımcıların ortalama %42′si birden fazla sosyal medya hesabına sahip. Yaş aralığı 18-34 olan kullanıcılarda ise bu oran %61′e kadar çıkıyor. Kullanıcıların %56′sı sosyal medyadan uzak kaldıkları takdirde önemli bir şeyler kaçıracağım korkusu yaşarken %24′ü en az bir sosyal medya hesabından bir süre uzak kalmayı düşünüyor. Bu düşünceyi paylaşan kullanıcıların %32′si bunun sebebi olarak ise sosyal ağların çok fazla zamanlarını almasını gösteriyor.

Araştırmadan yola çıktığımızda sosyal medyanın bağımlılık haline dönüştüğü ve kullanıcıların sosyal ağlardan vazgeçemeyeceği ortada.

Sosyal Medyanın Hayatımızdaki Yeri” üzerine 5 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir